Pondělí, 20 května, 2024
21.9 C
Ústí nad Labem
DomůMěsta/obce1. ÚsteckoÚSTECKÝ KRAJ: Na kole i pěšky k sousedům i do podstávky

ÚSTECKÝ KRAJ: Na kole i pěšky k sousedům i do podstávky

Obdivujete malebnost lidové architektury? Máte rádi přeshraniční krajinu Labských pískovců, Lužických a Žitavských hor? Díky společnému projektu Ústeckého kraje, Libereckého kraje a Rozvojové agentury dolnoslezské Horní Lužice se budete moci už v příštím roce vydat na kole či pěšky po nově vyznačených trasách a odhalovat kulturní i přírodní krásy zdejších hor zase jinak. Na mnoha křižovatkách bude muset padnout nelehké rozhodnutí, zda se vydat za krásnými výhledy nebo popojet pár kilometrů a navštívit zachovalý podstávkový dům.

Návštěvníky této části společného pohraničí bychom rádi upozornili na to, že charakter zdejší krajiny je přímo utvářen podstávkovými domy. I v rámci Evropy se jedná o jedinečný druh lidové architektury, který je v takové koncentraci dochovaný pouze v sasko-česko-polském pohraničí,“ řekl náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Řehák.
V rámci projektu s názvem Za společným dědictvím na kole i pěšky dojde k vytipování a proznačení tras pro pěší a cyklisty, které propojí nejen Ústecký a Liberecký kraj, ale především české a saské pohraničí. Dojde tak navíc k přeshraničnímu propojení nadregionálních pěších a cyklotras, jako jsou Labská cyklostezka, Cyklostezka Ploučnice nebo Saská středohorská trasa.
Projektem hodláme podpořit rozvoj cestovního ruchu v těchto okrajových částech obou zemí. Jeho součástí budou také setkávání místních turistických informačních center a destinačních agentur nebo odborné workshopy o lidové architektuře a cykloturistice pro zainteresované subjekty cestovního ruchu,“ uvedl vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Ústeckého kraje Pavel Hajšman.
Kromě propojení přeshraniční sítě stezek budou v rámci projektu spolufinancovaného Evropskou unií prostřednictvím Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020 nakoupeny sčítače návštěvnosti, dojde k postavení odpočívek, k vydání společné mapy, turistického průvodce, rozšíření webových stránek či natočení krátkých filmů propagujících společné projektové území. Všechna uvedená opatření budou úzce koordinována všemi třemi kooperačními partnery s cílem aktivně a konkrétně podpořit cestovní ruch ve společném pohraničí.
Pro Liberecký kraj je mimořádně důležité propojovat cyklotrasy se sousedními regiony tak, aby měli návštěvníci možnost podnikat i dlouhé výlety a trávit na trase třeba i týdenní dovolenou. To vyžaduje jak zajímavé cíle, tak také dobrou infrastrukturu. Právě k tomu přispívá tento projekt,“ řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.
Nejen z pohledu Ústeckého kraje, který je vedoucím partnerem projektu, jsou uvedené aktivity součástí dlouhodobých snah o rozvoj cyklotras a cestovního ruchu ve společném pohraničí. Projekt tak např. navazuje na obdobná opatření, která byla již realizována v rámci projektu Cykloregion Krušné hory – propojení nadregionálních cyklotras v česko-německém Krušnohoří.
Věříme, že další aktivity, které vyplynou z projektových studií a analýz, budeme moci v budoucnu realizovat z dalších přeshraničních projektů, příp. z dalších zdrojů. Letos nás čeká také aktualizace Cyklogenerelu Ústeckého kraje. Systematicky tak pracujeme na zlepšování podmínek pro pěší i cykloturisty,“ uzavírá vedoucí oddělení cestovního ruchu odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Ústeckého kraje Jiří Válka. 

Zdroj: www.kr-ustecky.cz, Bc. Jan Nový

- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -
- Reklama -

NEJSLEDOVANĚJŠÍ V TÝDNU