Středa, 1 května, 2024
20.2 C
Ústí nad Labem
DomůMěsta/obce1. ÚsteckoÚSTECKÝ KRAJ: Skutečné dárky pomáhají

ÚSTECKÝ KRAJ: Skutečné dárky pomáhají

Loni lidé z Ústecka koupili na e-shopu Skutečný dárek přes 4 tisíce kuřat, 92 koz a 14 bezpečných porodů. Část vybraných peněz byla letos využita přímo v Ústeckém kraji – doučuje se zde 200 dětí. Novinkou letošní předvánoční kampaně je píseň Andělé strážní od bratrů Neckářových, na jejíž tvorbě se podílely hudební hvězdy jako Tomáš Klus, Marie Rottrová nebo superstar Tereza Mašková.

Na Ústecku, stejně jako v celé republice, hodně „letí“ kozy a kuřata. Prodávají se ale i jiné, někdy celkem netradiční skutečné dárky. Z Ústeckého kraje se loni například pomyslně rozlétlo do světa 1,5 milionu včel (26 úlů), školní pomůcky pro 882 dětí a bezpečný porod pro 14 žen. Rozhodně by také nemělo zapadnout, že občané Ústeckého kraje loni zakoupili 32 záchodů. 

Do konce letošního listopadu se v Ústeckém kraji prodaly skutečné dárky za 10 tisíc korun. Toto číslo ještě výrazně naroste, protože až 80 % dárků lidé koupí v době těsně před Vánocemi. Celkově za 13 let trvání Skutečného dárku lidé z Ústeckého kraje utratili za skutečné dárky přes 5,1 milionů korun. Ti nejštědřejší z nich koupili v minulosti dárky i za zhruba 46 tisíc. 

Část z vybraných prostředků je využívána i přímo v Ústeckém kraji. Doučuje se zde 200 dětí, kterým pomáhá 25 dobrovolníků. “Nejzajímavější bylo období, kdy jedna z našich doučovatelek pomáhala dětem s látkou až z Číny,” říká Vít Kučera, ředitel ústecké pobočky. “Nejvíce děti baví, když se probíraná látka dá spojit s edukativní hrou či zážitkem. Největší letošní problém totiž byl přechod z normální školy na online a následná tzv. papírová forma výuky,” dodává Kučera. 

JAK POMÁHAJÍ SKUTEČNÉ DÁRKY NA ÚSTECKU I VE SVĚTĚ

Vydělával peníze pro domácnost a na školu mu nezbýval čas, nyní je z něj vysokoškolák 

Když jsme Pepu poznali, měl plno starostí. Jeho rodina byla ve finanční tísni a on musel pracovat, aby rodiče podpořil. Studoval v té době střední průmyslovou školu, a i když ho studium bavilo, nemohl mu kvůli práci věnovat dostatek času. I kvůli tomu se mu příliš nedařilo v matematice.  
Došlo to tak daleko, že z matematiky musel dělat reparát. Rodiče mu se studiem pomoct nedokázali. Okamžitě jsme ho tedy začali doučovat, aby se mohl na opravné zkoušky připravit. I přes snahu Pepy i doučovatelek se mu zkoušky nevydařily a Pepa musel opakovat ročník. V doučování jsme pokračovali i v dalším školním roce a nabídli jsme mu stipendium, aby mohl trávit více času ve škole a méně v práci.  
To se ukázalo jako účinné. Ve třetím ročníku Pepa zjistil, že ho baví programování, a začal se mu více věnovat. Poslední dva roky probíhalo vyučování v online prostředí, ale i když bylo distanční studium pro Pepu náročné, zvládl ho, a nakonec udělal i maturitní zkoušku.  
Během studia se účastnil i soutěží v programování, díky kterým se dostal na vysněnou vysokou školu. Díky vítězství v jedné z nich byl totiž přijat na obor informatika na ČVUT v Praze, kam v letošním roce nastoupil.  

Kakaové mámy na Filipínách: dělají luxusní kakao a mluví se stromy 
„Děti nám nevěří, že pěstujeme kakao,” říká jedna z drobných Filipínek. Je to jedna z mnoha farmářek, které Člověk v tísni podporuje v produkci kakaa. „Když sklidíte arašídy nebo kukuřici, je hotovo. U kakaa je to jinak, když o strom správně pečujete, bude plodit ještě dlouho,”  říká Michaele Arre (64 let), které se mezi místními přezdívá ‘nanay,’ což znamená máma. Možná právě kvůli tomu, že byla jedna z prvních, kdo začal kakao ve Východním Samaru pěstovat. Michaele udělala ze své kakaové farmy rodinný podnik, kde ona a její příbuzní začali zpracovávat své vlastní kakaové boby, ale také boby od sousedů. Díky školení, financovaném ze Skutečného dárku, ona i její rodina vědí, jak boby zpracovat a jak například vyrobit kvalitní tableu neboli čistou kakaovou hmotu. Dokáží nyní vyvážet prémiové sušené a kvašené kakaové boby nebo právě kakaovou hmotu pro místní trh. Michaele své vědomosti předává svým dětem a vnoučatům, které na farmě pracují a obsluhují i zařízení na zpracování kakaových bobů. Michaele je pouze jednou z mnoha žen v okolí, které uvěřily ve své schopnosti a porazily nepřízeň osudu silou své vůle. 
Dalším krásným příkladem je paní Imelda Cadayong (63) z obce Hagna ve Východním Samaru. “Než jsem se dala na kakao, pěstovala jsem kamote (sladký brambor). Stačilo nám to ale jen tak, abychom se z úrody sami najedli,” vypráví Imelda. Dodává, že když přisel v roce 2019 další z mnoha tajfunů, její kakaovníky se během několika měsíců vzpamatovaly a její farma je od té doby jedna z nejproduktivnějších ve vesnici. Kakao je totiž oproti původním oblíbeným kokosovým palmám odolnější a houževnatější. Pěstování kakaa je pro Imeldu oddechovou činností. „Když jsem unavená, tak si s těmi kakaovníky povídám. Kdyby ty stromy uměly mluvit, myslím, že by na mě byly pyšné. Jsou to sice jen rostliny, ale vědí, že bych je nikdy neopustila.” 

DISTRIBUCE SKUTEČNÉHO DÁRKU

Díky Skutečnému dárku jsme letos 607 farmářům věnovali nové nářadí, více než 400 kilogramů semen odolné zeleniny a 20 tisíc sazeniček sladkých brambor. Společně s nimi jsme bojovali proti dopadům klimatické změny a 573 z nich jsme naučili, jak navzdory suchu zachovat úrodu. Díky vzdělávacím kampaním a kurzům má teď více než 82 tisíc lidí jistější zdroje obživy. 
Z podvýživy jsme během tří měsíců vyléčili 372 dětí a tisíc maminek se dozvědělo, jak vařit, aby se jejich děti správně vyvíjely. S tím nám pomohlo na 158 vyškolených místních porodních asistentek. 
Doma jsme podporovali ve vzdělávání 1 852 znevýhodněných dětí, uspořádali jsme pro ně i 19 letních táborů. Více než 300 rodinám jsme půjčili laptopy, aby se děti mohly připojit na online výuku. I díky Skutečnému dárku dostalo i letos 85 dětí svoji první knížku. 

V loňském roce si netradiční dárek pořídilo 13 tisíc lidí, kteří na e-shopu nakoupili přes 40 tisíc darovacích certifikátů. Více než polovina byli nově nakupující. Dříve si lidé kupovali především tištěné certifikáty, loni dala více než třetina lidí přednost certifikátu elektronickému, který následně přepošlou e-mailem, nebo si sami vytisknou a darují svým blízkým. Prodej dárkových certifikátů Člověk v tísni začal v roce 2009 a za 13 let získal přes 136 tisíc objednávek skutečných dárků.

Zdroj: www.kr-ustecky.cz, Mgr. Hana Šťástková

- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -
- Reklama -

NEJSLEDOVANĚJŠÍ V TÝDNU